Czyszczenie-posadzek-z-zywicy

Nowoczesne posadzki z żywic wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, a także ścieranie. Odpowiednia pielęgnacja pozwala utrzymywać je w dobrej kondycji i wydłużyć ich żywotność.

Codzienne czyszczenie posadzki z żywicy

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne usuwanie z powierzchni posadzek kurzu, piasku, opiłków metalu, a także rozlanych substancji chemicznych, olejów, czy też tłuszczów. Zalecane jest również codzienne sprzątanie po zakończeniu dnia roboczego. Do codziennej pielęgnacji zazwyczaj stosuje się standardowe preparaty przeznaczone do czyszczenia wodoodpornych posadzek. W zależności od wielkości czyszczonej powierzchni, mycie posadzek wykonywać można ręcznie lub mechanicznie. Dobrej jakości środek myjący nie pozostawia smug i zacieków, a czyszczonej powierzchni nadaje delikatny połysk. Nie wolno stosować preparatów na bazie benzyny lub rozpuszczalnika. Szorstkie posadzki żywiczne na bazie naturalnego kruszywa należy myć za pomocą specjalistycznych urządzeń mechanicznych, pozwalających na naniesienie środka czyszczącego, a następnie jego usunięcie wraz z brudem.

Konserwacja i naprawa posadzek żywicznych

Okresowo zaleca się stosowanie preparatów konserwujących zawierających w swym składzie nanocząsteczki krzemu oraz polimery. Tego rodzaju środki utrudniają osadzanie się brudu na posadzkach, a także znacząco ułatwiają i przyspieszają proces kolejnego mycia. W celu przedłużenia żywotności posadzek żywicznych niezbędne jest ich regularne kontrolowanie w celu wykrycia i usunięcia punktowych uszkodzeń. Prawidłowo przeprowadzona naprawa zabezpiecza przed wnikaniem w warstwę podposadzkową wody lub substancji chemicznych. Naprawa rys i pęknięć polega na nacięciu ich specjalnym frezem, a następnie wypełnieniu nacięcia elastyczną masą poliuretanową. W przypadku wykrycia ubytków podłoża uszkodzony fragment należy wyciąć i wypełnić żywicą. Posadzki, które uległy znacznemu zużyciu można poddać procesowi renowacji. Polega on na wyczyszczeniu i wyszlifowaniu powierzchni, a następnie pokryciu jej kolejną warstwą żywicy.

Chociaż odpowiednio dobrane posadzki na bazie żywic charakteryzują się długą żywotnością, warto pamiętać o ich regularnej pielęgnacji i konserwacji. Należy mieć świadomość, że czyste i zadbane powierzchnie są nie tylko bardziej efektowne, ale i bezpieczniejsze dla osób, które z nich korzystają.