Jak zapobiegać powstawaniu uszkodzeń w posadzkach żywicznych?

Odpowiednio dobrana i fachowo położona posadzka żywiczna charakteryzuje się długą żywotnością. Niekiedy na jej powierzchni mogą jednak pojawiać się uszkodzenia. Aby ich uniknąć, należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i eksploatacji posadzki.

Regularna pielęgnacja posadzki

Posadzki żywiczne po całym dniu użytkowania pokryte są piaskiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Luźne nieczystości znajdujące się pod stopami użytkowników lub oponami używanych podczas pracy pojazdów mogą doprowadzić do zarysowania lub uszkodzenia podłogi. Dlatego też podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest codzienne zamiatanie powierzchni, najlepiej za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Czynności te należy wykonywać po zakończeniu każdego dnia roboczego. Posadzka poliuretanowa lub epoksydowa wymaga także regularnego mycia przy użyciu mechanicznego urządzenia czyszczącego lub tradycyjnego mopa. Pomimo odporności powłok żywicznych na chemikalia, nie zaleca się korzystania z agresywnych kwasowych substancji, a także produktów zawierających amoniak lub aceton.

Odpowiednia eksploatacja posadzki

Żeby zapobiec powstawaniu uszkodzeń, trzeba zwrócić również uwagę na prawidłową eksploatację posadzki. Przekraczanie założonych w projekcie obciążeń mechanicznych, chemicznych lub fizycznych może przyczyniać się do szybszego zużywania się powierzchni. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie zaleca się korzystanie z wycieraczek lub mat ochronnych, dzięki którym zanieczyszczenia nie będą się rozprzestrzeniały. Aby zachować estetyczny wygląd posadzki, trzeba niezwłocznie usuwać z niej rozlane ciecze. Pozostawienie ich na powierzchni spowoduje powstanie trudnej do usunięcia plamy. Posadzka epoksydowa lub poliuretanowa powinna być konserwowana przy użyciu preparatów zawierających polimery lub nanocząsteczki krzemu. Tego rodzaju preparaty utrudniają osadzanie się brudu, co ułatwia i przyspiesza mycie. W celu wydłużenia żywotności posadzek żywicznych należy regularnie sprawdzać ich stan techniczny i niezwłocznie usuwać punktowe uszkodzenia. Takie działanie pozwoli uniknąć poważniejszych i bardziej kosztownych napraw.

Odpowiednia pielęgnacja posadzek żywicznych nie tylko wydłuża ich żywotność, ale dodatkowo pozwala dłużej zachować ich estetyczny wygląd. Przyczynia się również do poprawy bezpieczeństwa użytkowników.