wytrzymalosc posadzek epoksydowych

Posadzki epoksydowe spotykamy przede wszystkim w szpitalach, biurach, bankach, gabinetach lekarskich czy aptekach, jednak dzięki połączeniu wysokich walorów estetycznych oraz dużej wytrzymałości, coraz częściej znajdują zastosowanie także w domach prywatnych, zwłaszcza w garażach, łazienkach i kuchniach. Czym charakteryzuje się posadzka z żywicy epoksydowej?

Szybkoschnące, trwałe i odporne na zużycie

Żywice epoksydowe charakteryzują się doskonałą przyczepnością, dzięki czemu można aplikować je na różne podłoża, w tym między innymi na stal, drewno czy asfalt. Schną szybko i nie wydzielają przy tym nieprzyjemnych zapachów, a posadzka, którą tworzą, jest odporna zarówno na ścieranie, jak i wszelkie niszczące czynniki mechaniczne i chemiczne. Nie szkodzą jej oleje, rozpuszczalniki, kwasy, zasady ani wilgoć. Jest również elastyczna, dzięki czemu nie pęka i nie odkształca się pod naciskiem. Jej powłoka jest gładka i łatwa w utrzymaniu w czystości, dzięki czemu w połączeniu z wysoką wytrzymałością staje się idealną podłogą do garaży, laboratoriów, a także wszelkich pomieszczeń gospodarczych.

 

Estetyczne i dekoracyjne

Posadzki epoksydowe to gładkie powłoki pozbawione fug, które prezentują się niezwykle estetycznie w każdym wnętrzu. Wytwarzane są z dwukomponentowej żywicy, którą można wzbogacić barwnikami lub innymi wypełniaczami, w zależności od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Oznacza to, że podłoga epoksydowa może mieć dowolny kolor i dowolną fakturę, w tym również antypoślizgową. Posadzka z dodatkiem drobnego kruszywa lub folii pozwoli osiągnąć charakter dekoracyjny, a potraktowana lakierem może zostać wykończona w połysku, macie lub półmacie.

Wysoka wytrzymałość posadzek epoksydowych sprawiła, że są to najczęściej stosowane podłoża w obiektach wymagających od podłogi wyjątkowej twardości oraz odporności na działanie czynników chemicznych i mechanicznych. Dzięki możliwości nadawania im dowolnego koloru, a nawet dekoracyjnego wykończenia zyskują one na popularności także w budynkach mieszkalnych.