Naprawa posadzki

Posadzki przemysłowe muszą być wytrzymałe na dużą eksploatację, ale nawet te najlepiej zabezpieczone, nie będą wieczne. Aby zapobiegać pogłębieniu zniszczeń, nie powinniśmy zwlekać z naprawą posadzki. Kiedy potrzebna jest renowacja i jakie czynniki wpływają na niszczenie się posadzek przemysłowych?

Co wpływa na niszczenie posadzek przemysłowych?

Nawet najtrwalsze posadzki przemysłowe z czasem niszczeją, a ich trwałość znacznie spada. Ma na to wpływ wiele czynników, zarówno mechanicznych, jak i chemicznych. Na stan posadzek mają duże obciążenia. Dodatkowo długotrwała ekspozycja na takie materiały jak piasek, pył, benzyny i oleje czy substancje żrące również może powodować różnego rodzaju defekty na ich powierzchni. Często wpływ na ich niszczenie się ma nieprawidłowa pielęgnacja i nieumiejętne czyszczenie. Musimy być świadomi, że nawet zwykła eksploatacja wpływa na stopniową degenerację nawierzchni.

Jakie uszkodzenia posadzek sugerują, że konieczna jest renowacja?

Nawet niewielkie defekty w posadzkach przemysłowych mogą zwiastować poważne problemy, dlatego nie warto odwlekać napraw i renowacji, które trzeba zlecić fachowcom. Kiedy na powierzchni pojawiają się nierówności i wyszczerbienia, warto rozważyć też reprofilację posadzki przemysłowej.

Na konieczność przeprowadzenia naprawy lub wymiany wskazywać mogą:

  • oderwania powłoki,
  • punktowe ubytki w materiale,
  • pęknięcia,
  • pylenie.

Jeżeli uszkodzenia są niewielkie, posadzka najprawdopodobniej będzie wymagała jedynie odnowy warstwy mineralnej lub syntetycznej. Jeżeli jednak nastąpiła znaczna degradacja powierzchni, możliwe, że konieczna będzie całkowita renowacja powierzchni. Właśnie dlatego najlepiej reagować już w momencie, kiedy pojawią się nawet drobne uszkodzenia.