Beton na podłodze – dlaczego posadzka pęka?
Beton to materiał powszechnie wykorzystywanym w różnych dziedzinach budownictwa. Najczęściej spotykany jest jako posadzka betonowa, niemniej występuje również pod innymi postaciami. Niegdyś kojarzony z halami produkcyjnymi i magazynami, dziś stanowi nowoczesny element aranżacji. Betonowa podłoga przypadła do gustu projektantom wnętrz, którzy chętnie wykorzystują ją w swoich koncepcjach.
Zdarza się jednak, że posadzka betonowa, zamiast tworzyć gładką i estetyczną powierzchnię, pęka. Uniemożliwia to dalszą pracę z materiałem. Niezależnie od tego, czy chcemy wykorzystać posadzki żywiczne, czy też wykonać beton polerowany, konieczna będzie naprawa spękanej powierzchni. Dlaczego posadzka pęka i jak sobie z tym poradzić?
Beton na podłodze – dlaczego jest popękany?
Może się zdarzyć, że betonowa podłoga zacznie pękać. W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z usługi, jaką jest renowacja posadzek betonowych. Jeżeli jednak chcemy uniknąć powstawania pęknięć na betonie, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad podczas procesu tworzenia wylewki.
Jedną z nich jest stworzenie dylatacji. Polegają one na celowym pozostawieniu szczeliny pomiędzy dwoma przyległymi do siebie budynkami lub dwoma elementami budowli. Dylatacja może być również zastosowana w posadzce betonowej i zapobiega w ten sposób powstawaniu pęknięć w betonie. Niemniej źle wykonana, może nie spełniać swojej funkcji, a nawet szkodzić posadzce.
Szczeliny dylatacyjne są wyznaczane przez osobę wykonującą projekt budynku. Ich rozmieszczenie określa się na podstawie siatki dylatacji. Jeżeli chcemy uniknąć powstawania pęknięć, musimy trzymać się określonych zasad konstrukcyjnych. Posadzka betonowa powinna posiadać dylatacje, wyznaczające powierzchnię nie większą niż 36 m2. Należy pamiętać również, aby długość boku prostokąta wyznaczonego przez dylatację była nie większa niż 6 m2.
Posadzka betonowa w domu – błędy podczas tworzenia
Nie tylko źle wykonana dylatacja lub jej brak mogą być powodem pękania posadzki. Uszkodzenia w postaci nieestetycznych spękań mogą powstawać również na skutek zastosowania źle wykonanej mieszanki. Beton na podłogę nie może być ani za rzadki, ani za gęsty. Często powielanym błędem jest stosowanie zbyt dużej ilości wody do tworzenia wylewki. Należy pamiętać, że sama mieszanka nie może być zbyt rozwodniona, jednak trzeba dbać o odpowiedni poziom jej wilgotności na późniejszych etapach.
Systematyczne nawadnianie betonu podczas procesu twardnienia zmniejszy ryzyko jego pęknięcia. Świeżo wykonana posadzka betonowa potrzebuje bowiem odpowiedniej ilości wody przez okres ok. 10 dni. Pielęgnacja wylewki polega na zraszaniu betonu za pomocą delikatnego strumienia wody. Aby mieć pewność, że nasza podłoga z betonu będzie utrzymywała odpowiedni poziom wilgotności, możemy zastosować specjalne preparaty pielęgnacyjne.
Posadzka betonowa – dalsza obróbka
Beton na podłodze może występować samodzielnie. Stanowi również doskonałe podłoże pod posadzki żywiczne. Jeżeli chcemy zachować surowy, industrialny charakter tego materiału, możemy postawić na jego obróbkę. Beton polerowany charakteryzuje się wyjątkowym połyskiem przy całkowitym zachowaniu walorów estetycznych betonu. Jeżeli jednak interesuje nas wykorzystanie żywicy, również istnieje taka możliwość.
Głęboko penetrująca żywica epoksydowa może posłużyć nam do wypełnienia szczelin oraz ewentualnych spękań. W ten sposób betonowa podłoga będzie gotowa do dalszej pracy. Zastosowane na betonie posadzki żywiczne możemy wzbogacić o różnego rodzaju dodatki, które nadadzą im niepowtarzalny wygląd. Zaimpregnowanie takiej powierzchni zwiększy jej odporność, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nieskazitelną podłogą przez długie lata.