Beton zacierany czy beton polerowany – co wybrać?

Przeznaczenie inwestycji ma znaczący wpływ na wybór posadzki. Na decyzję, jakie podłoże wybrać do naszego pomieszczenia, ma wpływ wiele czynników. Różne rodzaje posadzek mają różne właściwości. Na jaką więc się zdecydować – beton polerowany, znany również pod nazwa beton szlifowany, czy też beton zacierany? Jakie są właściwości tych posadzek oraz cechy odróżniające je od siebie?

Beton polerowany 

Jeszcze do niedawna betonowe posadzki kojarzyły się z pomieszczeniami typowo przemysłowymi, jak hale czy magazyny. Niemniej jednak, betony polerowane coraz częściej znajdują zastosowanie w przestrzeniach mieszkalnych. 

Jest to rodzaj posadzki, który jest powszechnie wykorzystywany zarówno podczas nowych realizacji, jak również podczas renowacji istniejącego już podłoża. Jest to bowiem technika, która często wykorzystywana jest do odnowienia wyeksploatowanych powierzchni. 

Podstawową cechą, jaką charakteryzuje się beton polerowany jest wysoki połysk. Z tego też względu coraz częściej wybierany jest jako alternatywa dla klasycznych rozwiązań stosowanych w mieszkaniach lub domach. Nie można jednak zapominać o podstawowym przeznaczeniu jakie posiada beton polerowany. Znajduje on powszechne zastosowanie, między innymi, w hotelach oraz obiektach handlowych. 

Ten rodzaj posadzki powstaje poprzez polerowanie betonowej powierzchni za pomocą specjalnej szlifierki do betonu, wyposażonej w specjalnie przystosowane do tego celu ściernice diamentowe. Ta metoda pozwala na uzyskanie efektu tafli szkła, który jest szczególnie pożądany w nowoczesnych wnętrzach.  

Beton zacierany

Tak jak w przypadku betonu polerowanego, pracę nad tym rodzajem posadzki rozpoczynamy od przygotowania betonowej powierzchni. Aby uzyskać beton zacierany wykorzystujemy dedykowane do tego celu zacieraczki mechaniczne. Jest to podstawowa różnica, ponieważ do wykonania betonu polerowanego wykorzystuje się wcześniej wspomniane szlifierki.

Stosowanie różnego rodzaju utwardzaczy w postaci posypek może dodatkowo wpłynąć na strukturę i kolor betonu zacieranego. Dzięki tym technikom możliwe jest uzyskanie ciekawych kolorów posadzki. Ponadto działania te wpływają bezpośrednio na wykończenie naszego podłoża nadając mu satynowe wykończenie.  

Zarówno beton polerowany jak i beton zacierany posiadają wiele walorów estetycznych wpływających na ich atrakcyjność. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać odpowiednią posadzkę!