Beton zacierany czy beton polerowany - co wybrać? - Multi-Floor

Beton zacierany czy beton polerowany – co wybrać?

Przeznaczenie inwestycji ma znaczący wpływ na wybór posadzki. Na decyzję, jakie podłoże wybrać do naszego pomieszczenia, ma wpływ wiele czynników. Różne rodzaje posadzek mają różne właściwości. Na jaką więc się zdecydować – beton polerowany, znany również pod nazwa beton szlifowany, czy też beton zacierany? Jakie są właściwości tych posadzek oraz cechy odróżniające je od siebie?

Podłoga z betonu polerowanego – gdzie ją wykorzystać?

Jeszcze do niedawna betonowe posadzki kojarzyły się głównie z pomieszczeniami typowo przemysłowymi, takimi jak hale produkcyjne czy magazyny. Niemniej jednak betony polerowane coraz częściej znajdują zastosowanie w przestrzeniach mieszkalnych. Ich minimalistyczny charakter idealnie wpasowuje się w industrialne wnętrza, nadając pomieszczeniom nieprzeciętny charakter.

Surowy charakter tego rodzaju posadzki sprawia, że dotychczas była wykorzystywana głównie w pomieszczeniach przemysłowych. Zastosowanie jej w domu ograniczało się głównie do garażu czy pralni. Beton polerowany jest powszechnie wykorzystywany zarówno podczas nowych realizacji, jak i podczas renowacji istniejącego już podłoża. Jest to bowiem technika, która często stosowana jest do odnowienia wyeksploatowanych powierzchni.

Jakie właściwości ma beton polerowany?

Podstawową cechą, jaką charakteryzuje się beton polerowany, jest wysoki połysk. Z tego też względu coraz częściej wybierany jest jako alternatywa dla klasycznych rozwiązań stosowanych w mieszkaniach lub domach. Nie można jednak zapominać o podstawowym przeznaczeniu, jakie posiada beton polerowany. Znajduje on powszechne zastosowanie, między innymi, w hotelach oraz obiektach handlowych.

Ten rodzaj posadzki swój nietuzinkowy charakter i wysoki połysk zawdzięcza specjalnej obróbce. Powstaje on poprzez polerowanie betonowej powierzchni za pomocą specjalnej szlifierki do betonu, wyposażonej w przystosowane do tego celu ściernice diamentowe. Ta metoda pozwala na uzyskanie efektu tafli szkła, który jest szczególnie pożądany w nowoczesnych wnętrzach. Beton polerowany swoją popularność zawdzięcza efektownemu wykończeniu. Niezwykle często wykorzystuje się go w muzeach oraz galeriach sztuki.

Beton zacierany – czym się charakteryzuje?

Beton zacierany jest przeznaczony do użytku wewnętrznego. Tak jak w przypadku jego poprzednika, tak i teraz, pracę nad tym rodzajem posadzki rozpoczynamy od przygotowania betonowej powierzchni. Do uzyskania betonu zacieranego wykorzystujemy dedykowane do tego celu zacieraczki mechaniczne. Jest to podstawowa różnica, jaka występuje między tymi dwiema posadzkami, ponieważ do wykonania betonu polerowanego wykorzystuje się wcześniej wspomniane szlifierki. Sposób obróbki tej powierzchni wpływa nie tylko na jej wygląd, ale również na zastosowanie. Beton zacierany wykorzystuje się głównie na halach produkcyjnych czy w magazynach.

Stosowanie różnego rodzaju utwardzaczy w postaci posypek może dodatkowo wpłynąć na strukturę i kolor betonu zacieranego. Dzięki tym technikom możliwe jest uzyskanie ciekawych kolorów posadzki. Ponadto działania te wpływają bezpośrednio na wykończenie naszego podłoża, które zyskuje satynową strukturę. Utwardzacze, wpływając na ostateczny wygląd betonu zacieranego sprawiają, że aspekty wizualne są głównym czynnikiem różniącym obydwie posadzki od siebie. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać odpowiednią posadzkę!