Czy można wykorzystać posadzkę żywiczną w chłodni?

Czystość we wszelkich lokalach komercyjnych to podstawa. Wytyczne panujące w chłodniach i mroźniach muszą być spełnione, aby przestrzeń została dopuszczona do użytku. Podłoże jest tego nieodłączną częścią, a posadzka żywiczna idealnie sprawdzi się w tego typu pomieszczeniach. Cechy, jakie posiada tego typu wylewka doskonale, odpowiadają na zapotrzebowanie tego otoczenia i zagwarantują panujące w nim bezpieczeństwo i higienę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego to dobry wybór!

Podłoga żywiczna – dlaczego jest tak wszechstronna?

Chłodnia to pomieszczenie, w którym panują szczególne warunki. Niemniej właściwości, jakie posiadają, posadzki żywiczne, sprawiają, że ten typ wylewki doskonale sprawdzi się w takim pomieszczeniu. W przypadku chłodni niezwykle istotne jest utrzymanie temperatury na określonym, stałym poziomie. 

Dzięki swoim zaletom podłogi żywiczne znajdą zastosowanie w chłodni. Gładka posadzka jest łatwiejsza w czyszczeniu. Brak łączeń, w których mógłby gromadzić się brud, ułatwi nam nie tylko utrzymanie czystości, ale również poprawną dezynfekcję przestrzeni, która jest wymogiem BHP. Wszelkie zanieczyszczenia niezwykle łatwo schodzą z powierzchni. Ten typ podłoża jest do tego po prostu przystosowany!

Czym tak właściwie jest chłodnia i dlaczego posadzka żywiczna będzie dobrym rozwiązaniem?

Komora chłodnicza to miejsce, w którym przechowuje się produkty spożywcze, aby wydłużyć ich termin przydatności. Temperatura panująca w pomieszczeniu wynosi od 0°C do -10°C. Niemniej, jego część może stanowić również mroźnia, w której temperatura spada do nawet -25°C! Ściany i podłogi muszą być przystosowane do tego typu warunków, aby nie uległy zniszczeniu. Odpowiednie wyposażenie to bardzo ważny aspekt całego układu chłodniczego.

To miejsce jest szczególnie ważne w przypadku właścicieli firm zajmujących się przemysłem spożywczym. Wiedzą jak wiele od niej zależy. Każdy lokal zajmujący się w większym lub mniejszym stopniu tą branżą musi być w nią wyposażony. Miejsca, gdzie przygotowywane jest jedzenie czy pakowane są produkty (np. restauracje, sklepy lub przetwórnie spożywcze) posiadają ją w swoim wyposażeniu.

Posadzka żywiczna a wymagania dla prawidłowo działającej chłodni

Pomieszczenie chłodnicze powinno spełniać wszystkie wytyczne, aby mogły być kwalifikowane jako chłodnie. Przede wszystkim należy zaopatrzyć miejsce w drzwi, które można otworzyć od środka w wypadku zatrzaśnięcia się osoby wewnątrz. Ten niewielki szczegół, jeżeli nie jest spełniony, może nawet spowodować uszczerbek na zdrowiu. Pomieszczenie to musi również posiadać termometr do ciągłego pomiaru temperatury.

Niezmiernie ważny jest rodzaj nawierzchni oraz jakość jej wykonania. Posadzka żywiczna jest bardzo trwała. Charakteryzuje ją wysoka odporność na przeróżne uszkodzenia mechaniczne. Antypoślizgowe właściwości zapewnią pracownikom bezpieczeństwo. Podłoże jest gładkie, co ułatwi dbanie o czystość oraz niezbędną dezynfekcję powierzchni. Wylewkę powinni montować fachowcy znający się na dopasowaniu podłogi do potrzeb otoczenia.

Wymagane jest zabezpieczenie przestrzeni przed osobami niepożądanymi lub takimi, które nie mają wymaganych uprawnień. Mogą one stwarzać zagrożenie dla nas, jak i nich samych. Nieproszeni są też nasi mali przyjaciele. Naszym obowiązkiem jest uszczelnienie pomieszczenia tak, aby wszelkiego rodzaju zwierzęta, takie jak gryzonie, nie miały do niego dostępu.

Następnym wymogiem jest wentylacja. Zapewni ona cyrkulację w tym odizolowanym pomieszczeniu. Powietrze dostarczane poprzez to urządzenie reguluje proces chłodzenia. Sztuczne wymuszenie cyrkulacji powietrza naśladuje naturalny przepływ powietrza, co pozytywnie wpływa na produkty spożywcze. Zazwyczaj montuje się ją na zewnątrz chłodni, ale cały czas w pobliżu obiektu.

Artykuły

Podobne artykuły