Czy można wylewać posadzkę żywiczną na drewniany parkiet? - Multi-Floor

Czy można wylewać posadzkę żywiczną na drewniany parkiet?

Odpowiednie podłoże, dopasowane do pomieszczenia to klucz do sukcesu. Niezawodna podłoga odporna na uszkodzenia mechaniczne to w dzisiejszych czasach niezbędny element wyposażenia domu lub biura. Zachowanie balansu pomiędzy estetyką a funkcjonalnością jest niesamowicie ważne. Czy połączenie piękna drewnianego parkietu z wytrzymałością posadzki żywicznej jest możliwe? Czytaj dalej!

Podłoga żywiczna – dlaczego to dobry wybór?

Posadzki żywiczne coraz częściej przykuwają wzrok wielu klientów. Szereg zalet przyciąga nie tylko właścicieli fabryk czy szpitali, ale także osoby zainteresowane wykonaniem podłogi z żywicy we własnym domu lub biurze. To rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Wpływ na to mają obecne trendy, przede wszystkim minimalizm, oraz chęć stworzenia praktycznej, przyjemnej dla oka przestrzeni.

Największym atutem jest wytrzymałość. Do produkcji używa się syntetycznej żywicy, co sprawia, że tego typu podłogi są tak odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Kolejną cechą zachęcającą do wyboru podłogi z żywicy we własnym otoczeniu jest łatwość w utrzymaniu czystości tej powierzchni. Jej sprzątanie jest niesamowicie proste, a zanieczyszczenia nie wchodzą w szczeliny, ponieważ masa zastyga w bezspoinową powierzchnie. 

Żywica na podłogę drewnianą – czy to dobry pomysł?

Głównym zadaniem podłogi żywicznej jest chronienie podłoża przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest wytrzymała i odporna na zniszczenia. Drewniany parkiet natomiast jest delikatniejszy, łatwo go zarysować, a promienie światła słonecznego powodują powstawanie plam. Walory estetyczne parkietu są bardzo ważne. Dlaczego ich nie połączyć? Cechy obu z nich będą się niesamowicie uzupełniały!

Coraz więcej osób zauważa potencjał drzemiący w tym sposobie ochrony drewna. Nie jest on jeszcze tak popularny, jak klasyczne wylewki na beton, ale powoli staje się nieodłączną częścią oferty wielu firm. Chociaż wielu klientom zależy na minimalistycznym wyglądzie przestrzeni, co możemy uzyskać poprzez montaż posadzki żywicznej na betonowym podłożu, to część klientów chce zachować wygląd parkietu, dodając mu dodatkowe właściwości ochronne.

Wylewanie posadzki żywicznej na drewniany parkiet nie jest łatwym przedsięwzięciem. W tym przypadku niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego materiału oraz przygotowanie podłoża pod wylewkę. Drewno, które jest naturalnym materiałem, nie sprzyja temu zadaniu, dlatego też wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania. Jeżeli chcemy uniknąć komplikacji, związanych z umieszczeniem posadzki żywicznej na drewnianej podłodze, lepiej zdecydować się na klasyczny sposób jej montażu, jakim jest wylewka na beton. Posadzki żywiczne dają nam możliwość uzyskania wielu kolorów i wzorów podłogi, co sprawia, że zyskuje ona wyjątkowe walory estetyczne.

Posadzka żywiczna – jak przystąpić do procesu jej aplikacji?

Najważniejszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy starannie wyczyścić powierzchnię i bardzo dobrze ją osuszyć. Powinna wyschnąć naturalnie – przyspieszanie tego procesu może to negatywnie wpłynąć na trwałość wylewki. Uwięziona pod warstwą żywicy wilgoć może spowodować niepoprawne zaschnięcie masy. Podłoga musi być w 100% sucha.

Następnym krokiem jest szlifowanie. Nie należy go pomijać. Liczenie na to, że żywica pokryje wszelkie niedoskonałości sama, nie jest dobrym rozwiązaniem. Wyrównanie posadzki betonowej, przed umieszczeniem na niej wylewki jest niezwykle ważne – należy pozbyć się widocznych różnic w poziomie oraz ubytków. Większe uszczerbki powinniśmy uzupełniać odpowiednią masą przeznaczoną do tego celu. Później należy zeszlifować całą powierzchnię, aby uzyskać równą płaszczyznę.

Kiedy mamy już wyszlifowaną oraz wypoziomowaną powierzchnię powinniśmy dokładnie oczyścić ją z kurzu i pyłu. Nie chcemy bowiem, aby jakiekolwiek niepożądane elementy zostały zatopione w żywicy. Możemy zminimalizować przyczepienie się pyłów oraz kurzu zamykając wszelki dostęp do tej przestrzeni do momentu zastygnięcia posadzki żywicznej.

Artykuły

Podobne artykuły