Jak usunąć posadzkę żywiczną?
Posadzki z żywicy cieszą się coraz większą popularnością. Możemy je spotkać wielu miejscach, od magazynów, hal przemysłowych i przetwórni, po warsztaty samochodowe, biurowce, parkingi, a nawet mieszkania. Wiele osób, zamiast zlecić wykonanie posadzki żywicznej profesjonalnej firmie, decyduje się na samodzielne wykonanie takiej podłogi. W takim przypadku może się zdarzyć, że nie wszystko pójdzie po naszej myśli. Jak w takiej sytuacji pozbyć się nieudanej wylewki?
Posadzka z żywicy – zalety
Zarówno posadzki epoksydowe, jak i te wykonane z żywicy poliuretanowej są chętnie wykorzystywane zarówno przez firmy i przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne, w swoich gospodarstwach domowych. Powodów takiego wyboru jest wiele, ale cechą, która w największym stopniu przemawia za tym, aby wykonywać podłogi poliuretanowe lub epoksydowe jest niesamowita trwałość żywic i ich odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Nie są to jednak jedyne zalety, jakie posiadają posadzki żywiczne. Cena materiału, wykorzystywanego do tworzenia tego rodzaju wylewki jest stosunkowo nieduża, w porównaniu z innymi rodzajami podłóg. Ponadto, można je swobodnie stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, ponieważ żywice są odporne na negatywny wpływ opadów atmosferycznych i temperatury. Posadzka z żywicy może być również stosowana w pomieszczeniach, w których panują trudne warunki, takie jak hala przemysłowa lub magazyn.
Rodzaje wylewki z żywicy
Posadzki żywiczne możemy podzielić ze względu na kilka kategorii. Pierwsza klasyfikacja opiera się na materiale, z którego są zrobione. Najpopularniejszymi rodzajami wylewki są te, w których skład wchodzi żywica poliuretanowa lub epoksydowa.
Podłogi poliuretanowe charakteryzują się wysoką elastycznością, dzięki czemu są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak, np. zarysowania. Posadzki epoksydowe natomiast odznaczają się niezwykłą twardością, co sprawia, że świetnie sprawdzą się w miejscach, w których występuje duże obciążenie punktowe. Epoksyd jest często wykorzystywany na parkingach lub w magazynach.
Posadzki żywiczne możemy również podzielić na cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Pierwszy rodzaj wylewki osiąga, mniej więcej, 0,5 mm grubości, co sprawia, że ich wykonanie nie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, a co za tym idzie, wiele osób decyduje się na stworzenie ich samodzielnie. Są to powszechnie stosowane w domach i mieszkaniach.
W kategorii posadzek grubowarstwowych możemy wyróżnić wylewne oraz kwarcowe. Te pierwsze są znacznie grubsze niż posadzki cienkowarstwowe i osiągają nawet 4 mm. Posadzki grubowarstwowe kwarcowe powstają poprzez dodanie do nich piasku, który nie tylko nadaje im wyjątkowe walory estetyczne, ale również zwiększa ich przyczepność.
Posadzki poliuretanowe i epoksydowe – czym usunąć?
Zarówno posadzki poliuretanowe, jak i te wykonane z żywicy epoksydowej możemy usunąć ręcznie bądź mechanicznie. Jeżeli chcemy zdjąć materiał w sposób manualny, do tego celu wykorzystujemy szlifierkę kątową. Do pochłaniania pyłu unoszącego się podczas ścierania posadzki dobrze jest użyć odkurzacza. Sięgnijmy jednak po modele przeznaczone do użytku przemysłowego, aby nie uszkodzić domowego urządzenia. Posadzki poliuretanowe i epoksydowe możemy usuwać ręcznie w niewielkich pomieszczeniach.
Mechaniczne usuwanie posadzek żywicznych dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o dużej powierzchni. W zależności od grubości wylewki będziemy musieli zastosować inne urządzenia. Posadzki cienkowarstwowe zdejmiemy za pomocą śrutownicy. Grubsze podłogi poliuretanowe oczyścimy z żywicy za pomocą szlifierek jedno- i wielogłowicowych, tradycyjnych frezarek oraz stripperów.