Piasek kwarcowy w posadzkach żywicznych - do czego służy? - Multi-Floor

Piasek kwarcowy w posadzkach żywicznych – do czego służy?

Posadzki żywiczne mają szerokie zastosowanie w różnorodnych branżach i są wykonywane w wielu miejscach. Zarówno żywica epoksydowa, jak i poliuretanowa mogą być wykorzystywane na halach przemysłowych, parkingach, w magazynach czy garażach podziemnych. Posadzki przemysłowe nie stanowią jednak jedynych realizacji, w których stosuje się tego typu materiały.

Podłoga z żywicy jest równie często spotykana w budynkach użyteczności publicznej, takich jak: centra handlowe, muzea czy szkoły. Często spotykamy się również z prywatnymi inwestorami, którzy decydują się na zastosowanie żywicy w domu czy biurze. Jednym z popularnych surowców wykorzystywanych podczas produkcji posadzki żywicznej jest piasek kwarcowy. Jakie właściwości ma ten dodatek?

Piasek kwarcowy – właściwości i zastosowanie

Posadzki żywiczne, dzięki zastosowaniu różnych dodatków, mogą mieć rozmaite właściwości. Jednym z produktów, jaki miesza się z żywicą podczas tworzenia wylewki, jest piasek kwarcowy. Jego głównym składnikiem jest krzemionka, która ma właściwości spajające. Kwarc, jako minerał odznacza się wyjątkową twardością. Z tego względu stosowany jest do wzmacniania podłóg, które narażone są na intensywne użytkowanie. 

Piasek kwarcowy nie tylko będzie doskonałym dodatkiem wzmacniającym posadzki żywiczne. Można go stosować również podczas produkcji masy wypełniającej ubytki i pęknięcia w podłodze. Fugowanie za pomocą mieszanki zawierającej piasek kwarcowy jest niezwykle skuteczne i pozwala naprawić niemal każdą powierzchnię. Piasek kwarcowy ma również właściwości wiążące, dzięki czemu stosowany jest podczas łączenia kilku warstw żywicy. Umożliwia to uzyskanie naprawdę solidnego podłoża. 

Wytrzymała posadzka żywiczna z dodatkiem piasku

Piasek kwarcowy jest niezwykle twardym dodatkiem, który stosowany jest w podczas różnego rodzaju prac budowlanych. Zwiększenie trwałości podłogi z żywicy jest możliwe właśnie dzięki zastosowaniu tego surowca. Olbrzymią zaletą jest fakt, iż piasek kwarcowy jest całkowicie neutralny dla środowiska.

Podczas wykonywania samopoziomujących systemów epoksydowych często wykorzystuje się piasek kwarcowy. Jego głównym zadaniem jest zwiększenie twardości posadzki, co wpływa bezpośrednio na jej wytrzymałość. Jest to szczególnie pożądana cecha w przypadku, w którym posadzka epoksydowa znajduje się w miejscu o wzmożonym ruchu oraz intensywnym nacisku punktowym. 

Dodanie piasku kwarcowego zwiększa objętość mieszanki, dzięki czemu ilość żywicy, jaką należy zakupić do wykonania wylewki, jest znacznie mniejsza. Z tego względu ostateczna cena posadzki żywicznej jest niższa. 

Posadzka żywiczna z piaskiem kwarcowym – dlaczego warto?

Główną zaletą dodawania piasku kwarcowego podczas tworzenia posadzki żywicznej jest zwiększenie twardości, a co za tym idzie, wytrzymałości podłoża. Nie jest to jednak jedynym atutem dodawania tego surowca podczas tworzenia podłogi z żywicy. Piasek kwarcowy może występować zarówno w naturalnej formie, jak i rozmaitych wersjach kolorystycznych. Z tego względu dodatek ten znacząco wpływa na ogólną estetykę posadzki, a co za tym idzie, całego pomieszczenia. 

Piasek kwarcowy zwiększa również właściwości antypoślizgowe żywicy epoksydowej. Stopień chropowatości, jaki mogą osiągnąć posadzki żywiczne, reguluje się poprzez ilość dodanego piasku. W zależności od gradacji, jaką osiąga ten surowiec, możliwe jest uzyskanie delikatnie szorstkiej powierzchni lub też gruboziarnistej posadzki o widocznej fakturze. Zarówno żywica epoksydowa, jak i poliuretanowa z dodatkiem piasku kwarcowego doskonale sprawdzi się w miejscach o natężonym ruchu pieszym, takich jak, klatki schodowe. 

Artykuły

Podobne artykuły