Posadzka poliuretanowa w domu lub mieszkaniu - czy warto?

Posadzka poliuretanowa w domu lub mieszkaniu – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Posadzki poliuretanowe to rozwiązanie jak do tej pory najczęściej spotykane w obiektach przemysłowych o dużym natężeniu ruchu ludzi i maszyn. Spełnia ona wysokie wymagania co do trwałości, nawet podczas intensywnej eksploatacji i łatwo ją utrzymać w czystości. Coraz chętniej ten materiał wykorzystuje się także w mieszkaniach i domach, zwłaszcza tych urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym.

Posadzka z żywicy poliuretanowej to rozwiązanie jak do tej pory najczęściej spotykane w obiektach przemysłowych o dużym natężeniu ruchu ludzi i maszyn. Jakiekolwiek większe zainteresowanie zyskały dopiero w latach 50, kiedy to odkryto możliwość spienienia żywicy. Natomiast prawdziwą sławę posadzki poliuretanowe zdobywają dopiero w czasach współczesnych!

Największą renomę w formie pianki poliuretan osiągną w różnego rodzaju dziedzinach przemysłu, między innymi meblarskim czy samochodowym, ponieważ spełniają one wysokie wymagania co do trwałości, nawet podczas intensywnej eksploatacji i łatwo je utrzymać w czystości. Natomiast ostatnimi czasy coraz chętniej ten materiał wykorzystuje się także w mieszkaniach i domach, zwłaszcza tych urządzonych w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Przekonaj się dlaczego!

Jakie zalety posiada posadzka poliuretanowa?

Przede wszystkim to powłoka na lata, a jej jakością będziesz cieszyć się każdego dnia. Nie rysuje się, nie ulega odbarwieniom, a także nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne czy te spowodowane ostrym promieniowaniem słonecznym. To ważne, szczególnie jeżeli taka podłoga ma być położona w pobliżu dużych przeszkleń, takich jak okna czy tarasy. Jednolita struktura to zupełnie nowatorskie rozwiązanie we wnętrzach.

Dodatkowo, jest odporna na różnej postaci wilgoć, ścieranie oraz przecieranie. Prezentuje się bardzo estetycznie, ale dla mieszkańców ogromnym walorem jest też fakt bardzo łatwego czyszczenia. Wystarczy odkurzaczem usunąć brud i piasek, by uzyskać idealną czystość. Posadzka poliuretanowa nie posiada spoin ani fug, co wyklucza mozolne czyszczenie oraz wnikanie brudu w mikrootwory. 

Żywica poliuretanowa jako materiał na podłogę to nie tylko opcja na posadzki przemysłowe, ale także do nowoczesnego pomieszczenia mieszkalnego. Posiada walory użytkowe, praktyczne oraz estetyczne. Dzięki niej można uzyskać na podłodze zarówno efekt tafli, jak i 3D. Decydując się na taką posadzkę, należy wybrać żywicę o niskim stopniu emisji lotnych związków organicznych.

Posadzka poliuretanowa wyróżnia się również swoim ciekawym uzupełnieniem domowego wnętrza, dodając mu estetyki, nowoczesności, a zarazem niesamowitej funkcjonalności, a to raczej niespotykane połączenie. Dzięki świetnego przystosowania do szybkiego oczyszczania tej posadzki, jest ona idealnie dostosowana dla alergików! Miękka powierzchnia tłumiąca wszystkie obciążenia jest komfortowa oraz bezpieczna dla najmłodszych, ale i również dla przedmiotów, które na nią spadają. 

Posadzka z poliuretanu w domu, w którym są dzieci

Posadzki z żywicy poliuretanowej można polecić właśnie dla rodzin z dziećmi, ponieważ powłoki te łatwo utrzymać w czystości. Możemy szybko pozbyć roztoczy i innych alergenów. Dodatkowo posadzka taka nie jest śliska, chociaż prezentuje się jak gładka tafla. Podczas nauki chodzenia na pewno będzie bezpieczna dla dziecka. Dzięki swojej miękkości i sprężystości jest naturalnym amortyzatorem upadków, co wiadomo jest niezwykle powszechne w temacie małych dzieci.

Dodatkowym atutem z pewnością jest to, że tłumią kroki i odgłosy! To z pewnością przynosi ulgę niejednemu rodzicowi. Idąc tym tropem, warto wspomnieć, że posadzka poliuretanowa jest antypoślizgowa, co z pewnością ułatwi nam życie codziennie, w szczególności, jeśli coś się rozleje! Ogromnym atutem jest także to, że pod omawianą posadzką można także zamontować ogrzewanie podłogowe.

Cena inwestycji w posadzki poliuretanowe

Wiele specjalistów twierdzi, że posadzki poliuretanowe nie posiadają żadnych wad. Patrząc na masę korzyści, które za sobą niosą to wysoce prawdopodobne! W tym przypadku, za cały wachlarz niosących tak wiele pozytywów, funkcjonalności oraz zastosowań, za takie posadzki płacimy stosunkowo mało, a nasza inwestycja służy nam przez długie lata.

Całość inwestycji pokrywa metodę wykonania posadzki oraz koszt akcesoriów i materiałów. Na początku należy jednak odpowiednio przygotować podłoże przed nałożeniem warstwy żywicy. Całe podłoże powinno być oczyszczone ze wszelkich pyłów, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Konieczne jest także zeszlifowanie wszelkich resztek farby bądź kleju, a uszczerbki, różnego rodzaju deficyty oraz zagłębienia dokładnie wypełnić.

Jak przebiega proces wykonania posadzki poliuretanowej?

Po dokładnym oczyszczeniu podłoża, możemy przejść do nałożenia warstwy gruntującej. Jest to konieczny etap, ponieważ powierzchnie podłoża należy wzmocnić i dokładnie uszczelnić. Po tym fragmencie, należy przejść do warstwy pośredniej, czyli dokładniej: wypełnienia. Kiedy cały podkład wyschnie, nakłada się powyższą warstwę, a jej grubość jest zależna od podłoża. Wszystko się szlifuje po wyschnięciu, aby usunąć wszelkie nierówności i odstające fragmenty.

Następnie musimy wymieszać wszystkie składniki i nałożyć warstwę żywicy, zaczynając od krawędzi, w kierunku środka podłogi. Całość nałożonej warstwy powinna mieć odpowiednia grubość. Nie może być jej za dużo. Całość należy rozprowadzić równomiernie. W celu zapewnienia ochrony naszej posadzce, należy na sam koniec nałożyć bezbarwną warstwę wykończeniową, która optymalnie zabezpieczy nasza posadzkę. 

Podloga poliuretanowa –  czy warto?

Reasumując wszystkie wady i zalety, można jednogłośnie stwierdzić, iż ilość pozytywów jest naprawde pokaźna jeśli chodzi o posadzki poliuretanowe! Za wszystkie plusy, które zostały zebrane, czyli to, że możemy montować je na niemal dowolnie wybranym przez nas podłożu, ich dokładne wyrównanie i umocnienie, dodatkowe cechy takie jak tłumienie dźwięków, obciążeń, antypoślizgowość oraz łatwość czyszczenia sprawia, że z  pewnością warto w nie zainwestować. Ważne jest to, że inwestycja z pewnością się zwraca dzięki wszystkim tym atutom, a będzie służyła nam na naprawdę długie lata.