Posadzka żywiczna a ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto? - Multi-Floor

Posadzka żywiczna a ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto?

Wraz z postępem technologicznym coraz bardziej oddalamy się od przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła. Poszukujemy alternatywy dla jego konwencjonalnych rodzajów. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Również większe zainteresowanie Odnawialnymi Źródłami Energii sprawiło, że ogrzewanie podłogowe jest często łączone, np. z fotowoltaiką czy pompą ciepła. 

Wiele osób zastanawia się, jak w tym przypadku sprawdzają się posadzki żywiczne. W dzisiejszym artykule przedstawimy zalety, jakie posiada podłoga z żywicy w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Podłoga z żywicy a ogrzewanie podłogowe 

Budowa domu to naprawdę duże przedsięwzięcie. Projekt obejmuje wybranie wielu elementów: od rodzaju okien i drzwi, koloru ścian, wyboru oświetlenia, po podłogi. Posadzki żywiczne, a w szczególności posadzka żywiczna oraz poliuretanowe cieszą się ogromną popularnością. 

Do tej pory wykorzystywano je głównie na halach przemysłowych, magazynach, parkingach czy w garażach podziemnych. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się je w mieszkaniach. Czy podłoga z żywicy dobrze sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego?

Wiele osób podejmujących się budowy domu wybiera posadzki żywiczne jako wykończenie podłogi. Podłoga z żywicy rewelacyjnie prezentuje się w eleganckich i minimalistycznych wnętrzach. Niemniej można ją zastosować również w kuchni, łazience, czy pomieszczeniach gospodarczych, takich jak, pralnia czy kotłownia. Zdecydowanym atutem jest fakt, że posadzki żywiczne możemy połączyć z każdym rodzajem ogrzewania podłogowego. 

Żywica poliuretanowa czy epoksydowa, co lepsze?

Podłoga z żywicy to nowoczesne rozwiązanie posiadające wiele zalet. Zarówno posadzka poliuretanowa, jak i ta, której składnikiem jest żywica epoksydowa dobrze współgra z ogrzewaniem podłogowym. Niemniej, wylewka nie jest aplikowana bezpośrednio na instalację stanowiącą system ogrzewający.

Pierwszym krokiem jest zaaplikowanie cementowej lub anhydrytowej warstwy, w której umieszczone są przewody. Posadzki żywiczne sprawdzą się więc jako wierzchnia wylewka. Dlaczego podłoga z żywicy jest najlepszym rozwiązaniem?

Podłoga z żywicy ma wiele zalet. Zarówno cienko-, jak i grubowarstwowe posadzki żywiczne cechuje wysoki poziom przewodnictwa cieplnego. Dzięki temu są doskonałym dopełnieniem systemu, jakim jest ogrzewanie podłogowe. 

Posadzki nie posiadają łączeń, co umożliwia łatwe czyszczenie powierzchni. Z tego względu będą doskonałym rozwiązaniem do domu, w którym mieszkają alergicy. Dodatkowo podłoga z żywicy wykazuje właściwości antyelektrostatyczne. Oznacza to, że w porównaniu z innymi rodzajami podłoża, nie przyciąga kurzu w tak dużym stopniu.

Posadzki żywiczne a rodzaje ogrzewania podłogowego 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów, które wykorzystuje się podczas tworzenia ogrzewania podłogowego. Różne rodzaje instalacji charakteryzują się innym działaniem. Najpopularniejszymi systemami grzewczymi są ogrzewanie podłogowe wodne, elektryczne oraz powietrzne.

Posadzki żywiczne współgrają z każdym w wyżej wymienionych systemów. Podczas tworzenia takiej inwestycji warto postawić jednak na sprawdzoną firmę, która wykona ją w profesjonalnie i bezpiecznie. Jak wygląda przygotowanie podłoża?

Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, elementy wchodzące w skład instalacji nie mogą być zatopione w żywicy. Do utrwalenia instalacji stosuje się inne wylewki, np. beton, cement lub wylewkę anhydrytową. Kiedy przygotowana powierzchnia jest już całkowicie sucha, możemy przejść do kolejnego etapu. Zanim specjaliści przejdą do wykonywania posadzki żywicznej, powinniśmy dokładnie oczyścić powierzchnię, tak aby podłoga z żywicy służyła nam jak najdłużej.

Ile schnie wylewka na ogrzewaniu podłogowym?

Zanim zaaplikujemy posadzkę epoksydową lub poliuretanową na naszą podłogę, potrzebujemy trwałej wylewki. Jej zadaniem jest stworzenie solidnego podłoża oraz przykrycie całej instalacji. Wykonując ogrzewanie podłogowe zarówno temperatura podłoża, jak i otoczenia powinna wynosić od 5 do 25°C. Powierzchnia, na której będzie znajdować się wylewka pod posadzki żywiczne, powinna być czysta i sucha. Dzięki temu unikniemy późniejszych problemów z jej pękaniem. Ile schnie wylewka na ogrzewaniu podłogowym?

Czas zastygania zależy przede wszystkim od rodzaju wylewki, jaką zastosujemy na ogrzewanie podłogowe. Wylewka anhydrytowa już po około 7 dniach od wylania sprawia wrażenie całkowicie zastygniętej. Niemniej jednak, posadzki żywiczne możemy aplikować na nią dopiero po około 3-4 tygodniach. Po takim czasie będziemy mieli pewność, że zarówno wylewka pod ogrzewanie podłogowe, jak i nasze posadzki żywiczne nie ulegną późniejszemu uszkodzeniu. Ile schnie wylewka na ogrzewaniu podłogowym z betonu i cementu?

Zarówno w przypadku betonu, jak i cementu sytuacja ma się nieco inaczej. Materiały te potrzebują nieco więcej czasu do tego, aby całkowicie zastygnąć. Ponadto, kontynuację prac w postaci tworzenia kolejnych warstw podłogi, jakimi są posadzki żywiczne, panele lub płytki można rozpocząć dopiero po kilku tygodniach. W niektórych przypadkach czas ten może wydłużyć się nawet do 3 miesięcy. Wszystko zależy od warunków panujących w pomieszczeniu. 

Artykuły

Podobne artykuły