Posadzka żywiczna czy płytki – co lepsze do łazienki?

Do tej pory najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w łazienkach były płytki. Chętnie wybierane i często wykorzystywane, nie stanowią jednak jedynej opcji, jaką można zastosować w tym pomieszczeniu. Płytki posiadają wiele zalet – dotychczas uznawane za higieniczne nie są wcale aż tak łatwe w czyszczeniu, jak mogłoby się nam wydawać. 

Doskonałą alternatywą dla standardowych płytek w łazience jest podłoga z żywicy. Mimo że słysząc to określenie, jako pierwsze często przychodzą nam na myśl posadzki przemysłowe, podłoga z żywicy epoksydowej nieraz jest wykorzystywana w przestrzeniach użytkowych oraz prywatnych domach. Jakie rozwiązanie będzie lepsze do łazienki – posadzka epoksydowa czy płytki? Odpowiadamy w artykule. 

Podłoga do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Wybór podłogi do łazienki nie jest prosty. Zwykle pierwszym rozwiązaniem, o jakim pomyślimy, są płytki, jednak okazuje się, że posadzki żywiczne są nieco mniej znaną, jednak niezwykle ciekawą alternatywą dla tego typu materiału. Czym powinna charakteryzować się najlepsza podłoga do łazienki?

Odpowiedź nikogo nie zaskoczy – materiał, z jakiego wykonana jest podłoga do łazienki, powinien być łatwy w czyszczeniu, szczelny i odporny na negatywne działanie środków chemicznych, których używamy do sprzątania tego pomieszczenia. 

Mimo że płytki w większości przypadków mają te cechy, zdarza się, że niektóre materiały, z których są one wykonane, ulegają odbarwieniu lub zniszczeniu. Żywica epoksydowa natomiast charakteryzuje się wysoką odpornością nawet w przypadku najtrudniejszych warunków. 

Posadzka epoksydowa czy płytki – co wybrać?

Dzięki swojej antyelektrostatyczności posadzki żywiczne zapobiegają gromadzeniu się kłębów kurzu na podłodze. Sprawia to, że sprzątanie łazienki staje się o wiele prostsze. Pomieszczenie to jest wyjątkowo wilgotnym środowiskiem. Woda i para wodna w połączeniu z nieodpowiednią wentylacją zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju grzybów i pleśni, między innymi, w łączeniach podłogi. 

Posadzka epoksydowa stanowi bezspoinową powierzchnię, która utrudnia rozwijanie się zarówno drobnoustrojów, jak i grzybów czy bakterii. Z tego względu posadzki żywiczne wykonane z epoksydu będą doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Dodatkowym atutem jest fakt, iż podłoga do łazienki wykonana z żywicy epoksydowej jest niezwykle estetycznym i nowocześnie wyglądającym rozwiązaniem. 

Dla wielu z nas utrzymanie czystości jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli tyczy się to pomieszczenia służącego zachowaniu ogólnej higieny. Ważne, aby materiał, z jakiego wykonana jest podłoga do łazienki, dobrze znosił styczność z chemikaliami. Żywica epoksydowa jest niezwykle odporna na negatywne działanie substancji chemicznych, dlatego dobrze zniesie częsty kontakt ze środkami czystości. 

Posadzka żywiczna do łazienki – cena

Na wycenę podłogi z żywicy wpływ ma wiele czynników. Do składowych ogólnego kosztu wykonania posadzki epoksydowej do łazienki możemy zaliczyć, między innymi: powierzchnię pomieszczenia, rodzaj materiałów wykorzystywanych do stworzenia realizacji czy też rodzaj dodatków, jakie zostaną wkomponowane w mieszankę żywiczną. 

Żywica epoksydowa w łazience nie jest drogim rozwiązaniem. Faktem jest, że koszt wykonania posadzki może być większy w przypadku małych pomieszczeń. Niemniej, metr kwadratowy posadzki epoksydowej kosztuje w granicach 200 zł, co w przypadku niedużych łazienek nie jest wysoką ceną. 

Artykuły

Podobne artykuły