Posadzka żywiczna przypominająca marmur – jak wykonać?
Remont mieszkania czy domu to nie lada wyzwanie. Takie przedsięwzięcie potrafi trwać nawet kilka miesięcy, podczas których musimy wykonać szereg czynności, zbliżających nas do upragnionego efektu. Zdecydowanie, jedną z przyjemniejszych czynności jest przemierzanie Internetu w poszukiwaniu inspiracji, które można wykorzystać w naszym wnętrzu.
Ostatnimi czasy, niezwykle popularna stała się podłoga przypominająca marmur. Projekty z tego typu powierzchnią możemy spotkać na wielu grupach wnętrzarskich. Nie trzeba jednak inwestować w drogi kamień, aby uzyskać taki efekt. W tym przypadku do tego celu doskonale sprawdzi się żywica poliuretanowa lub epoksydowa. Jak powstaje taka posadzka i jakie ma zalety? Odpowiadamy w artykule!
Posadzka żywiczna – wzory, które skradły serca wielbicielom pięknych wnętrz
Nikogo już nie dziwi fakt, że posadzki żywiczne wykorzystywane są w różnych pomieszczeniach w domu. Możemy spotkać je w kuchni, łazience, salonie czy sypialni. Ich naturalne właściwości sprawiają, że świetnie sprawdzają się one również w bardziej wymagających pomieszczeniach, takich jak: piwnica, kotłownia, garaż czy taras.
Posadzki epoksydowe, czy też te, wykonane z żywicy poliuretanowej nie są już tylko elementami hal produkcyjnych czy magazynów. Mimo że to właśnie posadzki przemysłowe spopularyzowały tworzenie podłogi z żywicy, coraz częściej możemy spotkać je w domach, mieszkaniach czy też biurowcach.
Nieskończone zalety, jakie posiada posadzka żywiczna
O tym, dlaczego warto wybrać posadzki żywiczne do domu, można by rozwodzić się godzinami. My jednak, aby nie zabierać Ci zbyt dużo czasu, postanowiliśmy przekonać Cię o jej zaletach w kilku zwięzłych zdaniach. Sądząc po popularności posadzki epoksydowej i poliuretanowej, to wystarczy. Zaczynajmy!
- Wyjątkowa wytrzymałość – posadzka żywiczna, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na tę, wykonaną z żywicy poliuretanowej, czy też epoksydowej, odznacza się niesamowitą odpornością. Nie straszne są jej wszelkiego rodzaju zarysowania czy też punktowy nacisk o wysokim natężeniu. Wylewka żywiczna sprawdzi się w nawet ekstremalnych warunkach!
- Antyelektrostatyczność – ta cecha sprawia, że wszelkiego rodzaju pyliste zabrudzenia czy też kurz nie przylegają tak łatwo do jej powierzchni. Z tego względu jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików.
- Łatwość czyszczenia – posadzki żywiczne to bezspoinowe powierzchnie. Brak łączeń sprawia, że zanieczyszczenia nie zbierają się w zakamarkach. Taką podłogę łatwo jest utrzymać w czystości, dzięki czemu pozostaje ona higieniczna.
- Wiele estetycznych wariantów – istnieje olbrzymi wybór możliwości kolorystycznych i wykończeniowych, jakie daje posadzka żywiczna. Wzory i barwy, jakie możemy wykorzystać, przyprawiają o zawrót głowy. Jednym z nich jest posadzka 3D lub podłoga z żywicy marmur.
Posadzka z żywicy marmur – jak wykonać?
Wykonanie posadzki, jaką jest podłoga żywiczna jak marmur, należy rozpocząć od dokładnego przygotowania powierzchni. Najlepiej sprawdzi się betonowa wylewka. Powinna być dokładnie wyrównana i oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń i pyłu.
Posadzka żywiczna marmur powstaje poprzez zestawienie dwóch kolorów wylewki, które delikatnie połączone ze sobą, tworzą iluzję wykorzystania tego wyjątkowego kamienia. Ważne, aby postawić na barwy, które dobrze do siebie pasują.
Podczas tworzenia posadzki z żywicy marmur od razu wylewa się ją w całym pomieszczeniu. Nie wykorzystujemy do tego celu dodatkowych narzędzi, ułatwiających rozprowadzanie, tylko wylewamy materiał jednostajnym strumieniem. Staramy się rozdysponować obydwa kolory równomiernie. W niektórych miejscach możemy pokusić się o ich nakładanie, tak aby tworzyły iluzję marmuru.