Posadzka żywiczna w kuchni – dlaczego warto ją zastosować?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym panują dość trudne warunki. Częste gotowanie sprawia, że brudzi się ono stosunkowo szybko, a ponadto codziennością w tym miejscu jest pryskający tłuszcz czy opary z gotowania, które osadzają się na różnych powierzchniach, również na podłodze. Dodatkowa obecność zwierząt w domu czy mieszkaniu wpływa na czystość w tym pomieszczeniu. W takich wymagających miejscach doskonale sprawdzi się posadzka żywiczna. Chcesz poznać zalety jej wykorzystania w kuchni? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Poliuretan lub żywica epoksydowa – posadzka idealna dla wymagających

Niejednokrotnie wspominaliśmy o wyjątkowych właściwościach, jakimi charakteryzują się posadzki epoksydowe oraz te, wykonane z żywicy poliuretanowej. Obydwa tworzywa cechuje wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Niemniej jednak materiały, z których wykonane są posadzki żywiczne, mają szereg innych zalet, które sprawiają, że taki rodzaj podłogi wygrywa z tymi, które do tej pory spotykaliśmy w kuchni. 

Ostatnimi czasy niezwykle modne stało się wykorzystywanie parkietu w pomieszczeniu, jakim jest kuchnia. Mimo iż jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, naturalne drewno wymaga wiele uwagi. Aby zachować nienaganny wygląd takiej podłogi, należy regularnie stosować środki ochrony powierzchni oraz zabezpieczać ją impregnatem. Ponadto, jeżeli deski nie są poddawane takim zabiegom, w stałym zetknięciu z wilgocią, mogą ulegać zniszczeniu. Spuchnięty parkiet nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim jest miejscem, w którym mogą gromadzić się bakterie i grzyby. 

Zarówno posadzki epoksydowe, jak i poliuretanowe, są powierzchniami bezspoinowymi. Sprawia to, że są niezwykle łatwe w czyszczeniu, a zabrudzenia nie gromadzą się na nich, jak to często bywa w przypadku parkietu czy nawet płytek. Jeżeli marzy nam się jasna terakota bądź gres, trzeba liczyć się z tym, że będziemy musieli regularnie czyścić fugi łączące je. Posadzki żywiczne całkowicie rozwiązują ten problem, ponieważ są pozbawione łączeń, a co za tym idzie, nie ma możliwości, aby zanieczyszczenia się tam gromadziły. 

Posadzka epoksydowa i poliuretanowa – doskonałe dla alergików i posiadaczy zwierząt

Wielbiciele zwierzaków, pomimo że kochają swoich pupili, muszą mierzyć się z codziennymi zabrudzeniami, jakie one im serwują. Rozchlapana woda, ślady łap czy kłębki sierści, to tylko nieliczne z niespodzianek, jakie potrafią znaleźć w kuchni posiadacze zwierząt. Posadzki żywiczne oprócz tego, że nie mają łączeń, w których zbierają się zanieczyszczenia, mają właściwości antyelektrostatyczne, co sprawia, że kurz czy też sierść naszych pupili nie będzie się na niej tak łatwo gromadzić.

Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie korzystne w przypadku alergików. Powierzchnia posadzki żywicznej nie tylko jest gładka, co sprawia, że jest łatwa w sprzątaniu, ale przede wszystkim utrudnia osadzanie się na niej alergenów, takich jak wcześniej wspomniana sierść, kurz czy pyłki roślin. 

Posadzka żywiczna – eleganckie i nowoczesne rozwiązanie

Osoby decydujące się na posadzki żywiczne, wybierają je nie tylko przez ich wyjątkowe właściwości, ale również estetyczny wygląd. Podłoga z żywicy świetnie sprawdzi się, zarówno w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, jak i pomieszczeniach o nieco bogatszej aranżacji. 

W zależności od preferencji posadzki żywiczne mogą być wykończone w wieloraki sposób. Wiele osób decyduje się na wysoki połysk, który niezwykle ciekawie odbija światło, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się znacznie większe. Nie zabraknie również zwolenników posadzki epoksydowej lub poliuretanowej o wykończeniu satynowym lub matowym. Dużą popularnością cieszą się także rozmaite dodatki, spośród których możemy wyróżnić piasek kwarcowy czy płatki dekoracyjne o różnych rozmiarach.

Artykuły

Podobne artykuły