Renowacje posadzek przemysłowych – jak naprawiać?
Posadzki przemysłowe codzienne narażone są na ogromne naciski i obciążenia magazynowe bądź na hali, a w wyniku ciągłych drgań spowodowanych przejeżdżaniem maszyn bądź po prostu ich działaniem, zaczyna wkradać się proces zniszczenia i degradacji powierzchni. Zaobserwujemy go w najbardziej, najczęściej eksploatowanych miejscach, przykładowo w ciągach komunikacyjnych. W takim wypadku, aby posadzka nie zniszczyła się całkowicie, należy ja odnowić i odświeżyć – czyli przeprowadzić renowację.
Posadzki betonowe – renowacja
Renowacja posadzek przemysłowych oraz ich naprawa jest bardzo istotna z punktu widzenia wysokiej jakości posadzki. W pierwszej kolejności, najszybszemu zużyciu przy dużej eksploatacji ulegają wszelkie środki powierzchniowe, takie jak żywica, woski oraz akryle.
Nawet najsolidniej wykonane podłoże w magazynie, hali czy fabryce z czasem traci swoje pozytywne, początkowe właściwości przy nadmiernym zużyciu. Takie posadzki są wykonywane na lata i sprawdzają się fenomenalnie, natomiast gdy dochodzi do powstania ubytków, różnego rodzaju ukruszeń spowodowanych przez dziury po kotwach mocujących bądź poprzez uszkodzenia mechaniczne – naprawa posadzki przemysłowej jest konieczna.
Naprawa posadzki betonowej
Jeżeli w posadzce wystąpią pęknięcia, czy też uszkodzenie dylatacji, której powodem może być temperatura, niewłaściwa instalacja bądź niewłaściwy projekt, gdzie projektant źle ocenił system dylatacyjny.
Efektem takich usterek z pewnością będzie stanowienie zagrożenia dla transportowanych towarów oraz pracowników, a także zmniejszenie elastyczności i funkcjonalności posadzki. Wiele osób omija odświeżenie posadzek podczas remontu hali bądź magazynu. To duży błąd, ponieważ renowacja posadzek przemysłowych jest niezbędna przy reformie pomieszczeń, aby na nowo dostosować posadzkę do zaistniałych zmian, przykładowo przestawienie ciężkiej maszyny na stałe w inne zagospodarowane miejsce lub modyfikacja dylatacji.
Wylewka betonowa krok po kroku
Renowacja posadzki betonowej posiada kilka etapów, których należy się kurczowo trzymać, aby uzyskać upragniony efekt. Początkowo, oczywistym jest to, że trzeba odpowiednio przygotować posadzkę, którą chcielibyśmy odnowić, odpowiednio ją oczyścić, umyć, zeszlifować z betonu oraz ugruntować.
Następnie, jeżeli dokładnie wykonamy ten etap, możemy przejść do nałożenia samopoziomującej wylewki. Należy ją rozprowadzać po podłożu równomiernie i miarowo, a wszystko wyrównać.
Ostatnim krokiem, który dzieli nas od końcowego efektu odnowionej posadzki betonowej, jest oczywiście zaaplikowanie na całą powierzchnię wysoko odpornej warstwy żywicznej, która będzie chroniła nasza posadzkę przez kolejne lata.
Renowacja posadzek betonowych – zalety
Z pewnością jedna z głównych zalet zastosowania renowacji jest pozbycie się wszelkich ubytków, uszczerbień, zarysowań czy pęknięć, które mogłyby stwarzać ryzyko transportu rzeczy po hali, a nawet zagrożenie ludziom, którzy poruszają się po magazynie.
Niekiedy naprawa liniowych, punktowych bądź powierzchniowych uszkodzeń jest na tyle konieczna, że należy wykonać ją natychmiastowo. Regularne usuwanie pęknięć bądź kotew jest zalecane, ponieważ to z pewnością poprawi jakość komfortu pracy oraz bezpieczeństwo. Naprawa takiej posadzki patrząc od strony finansowej, jest z bez żadnej wątpliwości o wiele tańsza, niż skonstruowanie nowej posadzki. Zmniejszenia jeszcze bardziej kosztów eksploatacji przyczynia się to, że podczas remontu posadzka betonowa nabiera dodatkowej ochrony. Można powiedzieć, że odświeżając podłogę – po prostu oszczędzamy i zyskujemy!
Malowanie posadzek przemysłowych
Odnawiając posadzki otwieramy sobie możliwość odświeżenie estetyki całej powierzchni, co wizualnie na pewno ucieszy oko. Warto pamiętać, że wyeksploatowana, wyjeżdżona lub wychodzona powierzchnia sprawia, że ciężko jest ją oczyścić, a z pewnością nie tak łatwo, jak świeżo po jej nałożeniu.
Po renowacji właściwości te zostają przywrócone i na nowo możemy cieszyć się z łatwości czyszczenia. Wykluczając wszelkie niedoskonałości znajdujące się na naszej posadzce, dodajemy jej świeżego wyglądu, gdzie niejednokrotnie można byłoby stwierdzić, że prezentuje się jak nowa. dodatkowo, hamuje to proces degradacji, czego efektem jest służenie jej przez długie lata.
Kiedy zdecydować się na renowacje posadzek betonowych?
Nasza podłoga niejednokrotnie wysyła nam sygnały, że należy ja odświeżyć, aby wizualnie oraz funkcjonalnie wróciła do normy. Nie ma posadzek niezniszczalnych – dlatego tego typu koncepcje są jak najbardziej regularnie zalecane.
Jeżeli naszym oczom zaczną ukazywać się coraz to liczniejsze zarysowania, ukruszone materiały, pęknięcia i zaczną ukazywać się przetarcia – wiedz, że to jest dobry moment na odświeżenie swojej podłogi. Proces obróbki nawierzchni rozpoczyna się metodą szlifowania dzięki dyskom diamentowym o zróżnicowanym stopniu graduacji.
Na konieczność przeprowadzenia naprawy lub wymiany wskazywać mogą:
- oderwania powłoki,
- punktowe ubytki w materiale,
- pęknięcia,
- pylenie.
Jeżeli uszkodzenia są niewielkie, posadzka najprawdopodobniej będzie wymagała jedynie odnowy warstwy mineralnej lub syntetycznej. Jeżeli jednak nastąpiła znaczna degradacja powierzchni, możliwe, że konieczna będzie całkowita renowacja powierzchni. Właśnie dlatego najlepiej reagować już w momencie, kiedy pojawią się nawet drobne uszkodzenia.
Jak zapobiegać powstawaniu uszkodzeń w posadzkach żywicznych?
Odpowiednio dobrana i fachowo położona posadzka żywiczna charakteryzuje się długą żywotnością. Niekiedy na jej powierzchni mogą jednak pojawiać się uszkodzenia. Aby ich uniknąć, należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji i eksploatacji posadzki.
W celu wydłużenia żywotności posadzek żywicznych należy regularnie sprawdzać ich stan techniczny i niezwłocznie usuwać punktowe uszkodzenia. Takie działanie pozwoli uniknąć poważniejszych i bardziej kosztownych napraw.
Odpowiednia pielęgnacja posadzek żywicznych nie tylko wydłuża ich żywotność, ale dodatkowo pozwala dłużej zachować ich estetyczny wygląd. Przyczynia się również do poprawy bezpieczeństwa użytkowników.
Regularna pielęgnacja posadzki
Posadzki żywiczne po całym dniu użytkowania pokryte są piaskiem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Luźne nieczystości znajdujące się pod stopami użytkowników lub oponami używanych podczas pracy pojazdów mogą doprowadzić do zarysowania lub uszkodzenia podłogi.
Dlatego też podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest codzienne zamiatanie powierzchni, najlepiej za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Czynności te należy wykonywać po zakończeniu każdego dnia roboczego. Posadzka poliuretanowa lub epoksydowa wymaga także regularnego mycia przy użyciu mechanicznego urządzenia czyszczącego lub tradycyjnego mopa. Pomimo odporności powłok żywicznych na chemikalia, nie zaleca się korzystania z agresywnych kwasowych substancji, a także produktów zawierających amoniak lub aceton.
Odpowiednia eksploatacja posadzki
Żeby zapobiec powstawaniu uszkodzeń, trzeba zwrócić również uwagę na prawidłową eksploatację posadzki. Przekroczenie założonych w projekcie obciążeń mechanicznych, chemicznych lub fizycznych może przyczyniać się do szybszego zużywania się powierzchni.
W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenie zaleca się korzystanie z wycieraczek lub mat ochronnych, dzięki którym zanieczyszczenia nie będą się rozprzestrzeniały. Aby zachować estetyczny wygląd posadzki, trzeba niezwłocznie usuwać z niej rozlane ciecze. Pozostawienie ich na powierzchni spowoduje powstanie trudnej do usunięcia plamy.
Posadzka epoksydowa lub poliuretanowa powinna być konserwowana przy użyciu preparatów zawierających polimery lub nanocząsteczki krzemu. Tego rodzaju preparaty utrudniają osadzanie się brudu, co ułatwia i przyśpiesza mycie.
Dlaczego warto zdecydować się na renowacje?
Reasumując korzyści płynące z odświeżonej podłogi, nie tylko estetyczne, ale i również funkcjonalne i użytkowe, jednogłośnie można stwierdzić, że regularna modernizacja naszych posadzek jest niezbędna.
Odwlekając tą czynność możemy nabawić się tylko kłopotów, nie tylko związanych z późniejszym jeszcze większym kosztem naprawy i renowacji, ale i również zdrowotnym, ponieważ liczne pęknięcia w podłodze sprawiają niemałe zagrożenie dla przejazdów wózkami czy przechodzeniem. Nie czekaj i zdecyduj się na przywróceniu pięknego wyglądu oraz użyteczności Twojej posadzki już dziś!