Schody z żywicy – zalety i sposób wykonania

Z roku na rok żywica staje się coraz chętniej wykorzystywanym materiałem. Niegdyś stosowana głównie w pomieszczeniach przemysłowych lub na parkingach, dziś zdobi wiele powierzchni w naszych domach. Możemy spotkać ją na tarasach i balkonach, w kuchniach, łazienkach czy też pomieszczeniach gospodarczych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że schody są idealnym miejscem na wykorzystanie materiału, jakim jest żywica. Dlaczego warto ją tam zastosować i jak to zrobić, aby służyła nam jak najdłużej? Zapoznaj się z naszych artykułem, a dowiesz się wszystkiego o żywicy na schodach. 

Schody z żywicy – dlaczego warto?

Zarówno remont mieszkania, jak i budowa domu są doskonałym momentem, aby zastosować nowe, funkcjonalne rozwiązania, jakim są posadzki żywiczne. Podłoga poliuretanowa charakteryzuje się wysoką elastycznością, dzięki czemu jest odporna na ścieranie. Żywica epoksydowa jest twardym materiałem, który dobrze znosi punktowe obciążenia o dużym natężeniu. Obydwa tworzywa świetnie sprawdzą się jako materiał pokrywający schody. Dlaczego warto zastosować je w tym miejscu?

Posadzki poliuretanowe mogą być wzbogacone o dodatki, zwiększające ich walory estetyczne. Również żywica epoksydowa często stosowana jest w towarzystwie ozdobnych płatków, piasku kwarcowego czy nawet brokatu. Możliwie jest także matowe wykończenie powierzchni schodów, nadające pomieszczeniu eleganckiego i nowoczesnego sznytu. Składniki dodawane do masy żywicznej nie tylko poprawiają wygląd wylewki, ale również zwiększają właściwości antypoślizgowe posadzki. 

Posadzki żywiczne na schodach w domu

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, żywica epoksydowa charakteryzuje się wysoką twardością, co sprawia, że jest niezwykle wytrzymałym materiałem. Z tego względu doskonale sprawdzi się na klatkach schodowych, na których panuje intensywny ruch pieszy. Również schody wewnętrzne w domu pokryte epoksydem są nie tylko wygodną, ale również opłacalną inwestycją, pozwalającą zmniejszyć ogólne koszty budowy czy też remontu domu. 

Schody zewnętrzne są o narażone na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Duże nasłonecznienie często wpływa na materiał, który jest używany do ich wykonania. Posadzki poliuretanowe charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Z tego względu, wykorzystując ten materiał, nie musimy obawiać się, że na naszych schodach powstaną nieestetyczne przebarwienia.

Schody z żywicy – koszt wykonania

Lata, w których przepych był w modzie odeszły w zapomnienie. Wiele osób decyduje się na minimalistycznie wyglądające rozwiązania, jakimi jest, między innymi, posadzka żywiczna. Cena takiej wylewki jest równie atrakcyjna i wypada niezwykle korzystnie w porównaniu z dobrze nam znanymi, drewnianymi schodami, robionymi na zamówienie. Żywicę wylewa się prosto na betonowe stopnie, a koszt posadzki nie jest wysoki – cała inwestycja może być o wiele tańsza niż standardowe rozwiązania. 

Solidne i wytrzymałe schody z żywicy nie są trudne do wykonania. W przypadku nowo wybudowanych domów sprawa jest bardzo prosta – wylewka żywiczna jest bowiem umieszczana bezpośrednio na stopniach. Warunkiem jest to, aby były one wykonane z betonu klasy minimum B25. Przed położeniem posadzki żywicznej należy pamiętać oczywiście o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Musi być ono równe, odkurzone i odtłuszczone. Zanieczyszczenia, które dostają się do wylewki, mogę wpłynąć negatywnie na ich trwałość oraz wygląd.