Estetyczna posadzka z żywicy – epoksydowa czy poliuretanowa?

Posadzka żywiczna kojarzy się raczej z zastosowaniem w pomieszczeniach przemysłowych i handlowych, magazynach, halach sportowych, biurach i innych obiektach użyteczności publicznej, gdzie podstawowym jej zadaniem ma być wytrzymałość. Estetyka wydaje się sprawą drugorzędną. Niewątpliwą zaletą posadzki wykonanej z żywicy jest łatwość czyszczenia. Ale czy nowoczesnym posadzkom żywicznym można odmówić zalet estetycznych?

Posadzka epoksydowa

Podłoga z żywicy epoksydowej jest bardzo wytrzymała. Dodatek kruszywa powoduje nie tylko ciekawe efekty wizualne, ale zwiększa też jej odporność na ścieranie. Żywica epoksydowa pozwala na uzyskanie wielu wzorów estetycznych. Pozwala na uzyskanie efektu polerowanego marmuru, ale można z jej pomocą stworzyć kolorowe posadzki, które sprawdzą się w żłobkach i przedszkolach.

Posadzka poliuretanowa

Żywice poliuretanowe są bardziej elastyczne, w związku z czym nie pękają, nie ulegają zarysowaniom i nie wymagają położenia grubej warstwy. Dobrze łączą się z dekoracyjnymi dodatkami, w związku z czym można dzięki nim uzyskać większą różnorodność kolorów, wzorów i efektów wizualnych. Zatopiony w masie żywicy różnobarwny, dekoracyjny piasek kwarcowy, brokat i inne dodatki zwiększają walory estetyczne posadzki. Żywice poliuretanowe są dostępne w całym zakresie barwnym palety RAL. Pozwalają wykonać posadzkę gładką, jednokolorową albo wielobarwną. Posadzka poliuretanowa nie traci kolorów pod wpływem promieni UV.

Którą posadzkę wybrać?

Podłogi żywiczne to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię, bez fug, z których trudno usunąć zabrudzenia. Wybór posadzki zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia. W budynkach mieszkalnych zdecydowanie lepsze będą posadzki poliuretanowe, tłumiące odgłos kroków, nie ulegające spękaniom i zarysowaniom. W pomieszczeniach technicznych, halach magazynowych, na parkingach itd. lepiej położyć twardsze posadzki epoksydowe. A wybór wzorów i kolorów to już kwestia gustu. Posadzki żywiczne wykonuje się w wersji matowej, satynowej lub na wysoki połysk.

Artykuły

Podobne artykuły