Jak przygotowuje się posadzkę przed wylaniem żywicy?
Współczesna przestrzeń biurowa aranżowana jest już nie tylko z założeniem, by łatwo było utrzymać ją w czystości. Równie ważne staje się to, by była atrakcyjna, ponieważ estetyka wnętrza ma ogromny wpływ na samopoczucie i efektywność pracowników. Właśnie dlatego rosnącą popularnością w przestrzeniach biurowych cieszą się elastyczne i trwałe posadzki żywiczne.
Jak się przygotowuje się posadzkę przed wylaniem żywicy?
Efektowne posadzki żywiczne to nie tylko kwestia estetyki materiału, ale przede wszystkim wykonania, tj. wylania żywicy na odpowiednio przygotowane podłoże. Jakich błędów unikać, przygotowując się do wykonania żywicznej posadzki? Jak najlepiej przygotować podłoże oraz jakie grunty będą odpowiednie?
Niesamowicie ważna jest właściwa powierzchnia. Najczęstszym podłożem, na którym bezpiecznie można wylać życicę, jest beton. Inne podłoża wymagać mogą albo sprecyzowanego przygotowania (na przykład stal trzeba najpierw zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym, na asfalt natomiast można nałożyć tylko mieszkankę, która nie zawiera mogących go rozpuścić rozpuszczalników), albo zasięgnięcia dokładnej informacji u producenta (tak żywicy, jak i podłoża), czy masa posadzki żywicznej nie wejdzie w niepożądaną interakcję z podłożem.
Posadzka żywiczna na betonie
Jednym z najważniejszych czynników odpowiedniego przygotowania podłoża jest odpowiednie jego wysuszenie (mniej niż 4% wilgotności) i upewnienie się, że jest zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Dlaczego?
Posadzki żywiczne są paro – i wodoszczelne. Jeśli zbierze się pod nimi wilgoć, nie będzie ona miała odpowiedniego ujścia, co doprowadzi do wytworzenia się wypustek albo złuszczenia powłoki, może także zajść zjawisko osmozy. Dotyczy to szczególnie posadzki żywicznej poliuretanowej.
Posadzki żywiczne wymagają cierpliwości i skrupulatności, co znaczy m.in., że ściśle należy trzymać się określonego przez producenta czasu nakładania kolejnych warstw. W przeciwnym razie posadzka może się zanieczyścić lub zawilgotnieć, co może wymóc na nas ponowne rozpoczęcie oczyszczania i osuszania.
Jak oczyścić nawierzchnię betonową przed wylaniem żywicy?
Z posadzki należy usunąć wszelkie drobiny, jak kurz, pyłki, piasek. Z powierzchni betonu usunąć należy ponadto mleczko cementowe. Ważne jest także odtłuszczenie powierzchni – usunięcie z niej pozostałości po wszelkich substancjach oleistych.
Warto pamiętać, że w tym celu nie używa się rozpuszczalników, które też zostawiają na gruncie niepożądany ślad. Jeżeli niemożliwe jest całkowite odtłuszczenie powierzchni, bo np. występuje ono poniżej dostępnej nam głębokości, istnieje możliwość zastosowania żywicy impregnującej. Nie sprawdzi się to jednak, jeśli oleistość jest duża – wtedy konieczna może okazać się wymiana podłoża.
By cieszyć się piękną posadzką żywiczną pozbawioną fałd i innych mankamentów, najlepiej zdać się na pomoc specjalistów, którzy odpowiednio przygotują podłoże i fachowo przeprowadzą wszelkie etapy prac przy wykonaniu powłoki.
Przede wszystkim właściwości praktyczne
Posadzki żywiczne, zarówno epoksydowe, jak i posadzki poliuretanowe, to podłoża o bardzo dużej wytrzymałości na zużycie oraz wysokiej elastyczności. Obie te właściwości sprawiają, że powłoki tego typu wykorzystuje się w miejscach najbardziej narażonych na szybkie zużycie, na przykład w magazynach czy na parkingach.
W biurze docenia się przede wszystkim ich wyjątkową skuteczność w tłumieniu dźwięków. Posadzka żywiczna charakteryzuje się również wyjątkową gładkością, jest bez spoinowa, a co za tym idzie również niezwykle łatwa w utrzymaniu w czystości.
To zaleta, która pozwala zapewnić większy komfort pracownikom, a także zmniejszyć koszty utrzymania samego lokalu. Dużym atutem podłóg żywicznych jest także ich antypoślizgowość, chroniąca osoby zatrudnione w biurze przed nieszczęśliwym wypadkiem.
Wygląd również ma znaczenie
Podłoga to integralna część całego wnętrza, mająca niebagatelny wpływ na cały jego wystrój. Nic więc dziwnego, że projektanci pokochali posadzki żywiczne, które w niczym nie ograniczają możliwości aranżacyjnych biurowej przestrzeni.
Powłoki tego typu mogą przybierać dowolne kolory i wykończenia – od stonowanych, imitujących na przykład industrialny beton, po wielobarwne, np. wykorzystujące kolory firmowe. Posadzki żywiczne dają zatem ogromne pole do popisu w zakresie wykończenia całej przestrzeni biurowej, a jednocześnie umożliwiają posłużenie się podłogą w celu zbudowania konkretnego wizerunku przedsiębiorstwa. Mają również bezpośredni wpływ na koncentrację i dobre samopoczucie pracowników.
Posadzka żywiczna to doskonałe rozwiązanie do każdego biura, gdyż utworzona z jej pomocą powłoka to gwarancja maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa pracowników oraz najbardziej estetycznego efektu aranżacji całego wnętrza.