Szlifowanie betonu ‒ metody i wskazówki - Multi-Floor

Szlifowanie betonu ‒ metody i wskazówki

Szlifowanie betonu to proces wygładzania lub usuwania szorstkich elementów z betonu, asfaltu i innych powierzchni murowanych. Jest to technika, której można użyć do usunięcia farby lub powłok z danej powierzchni. Stosuje się go również w projektach budowlanych, gdzie może być konieczne szlifowanie górnej warstwy betonu w celu odsłonięcia znajdującego się poniżej kruszywa. Za pomocą szlifowania połączonego z odpowiednią impregnacją możliwe jest uzyskanie nowoczesnej, gładkiej powierzchni. Jakie są najlepsze sposoby na szlifowanie betonu? Przekonaj się, zapoznając się z treścią naszego artykułu. 

Betonowe podłogi – na czym polega szlifowanie betonu?

Betonowe podłogi zwykle były wykorzystywane tylko i wyłącznie jako posadzki przemysłowe. Coraz częściej można się jednak spotkać z sytuacją, w której posadzka z betonu jest wykorzystywana w przestrzeniach domowych. Betonowe posadzki wykorzystywane w domach i mieszkaniach często przybierają formę błyszczącej tafli, będąc doskonałym elementem dopełniającym nowoczesne aranżacje pomieszczeń. 

Istnieje wiele metod i wskazówek dotyczących szlifowania betonu. Jedną z nich jest użycie tarczy diamentowej, którą można przymocować do szlifierki kątowej lub piły tarczowej. Inną metodą jest użycie tarczy ściernej z zawiesiną na bazie wody, którą można również przymocować do szlifierki kątowej lub piły tarczowej. Za pomocą tych urządzeń jesteśmy w  stanie przeprowadzić proces szlifowania posadzki betonowej. 

Jak szlifować betonowe podłogi?

Najlepszą metodą szlifowania posadzki z betonu będzie technika diamentowa, która nie tylko zapewnia doskonały efekt końcowy, ale również jest niezwykle prostą metodą, którą można wykonać samodzielnie w domu. Za pomocą szlifierki z tarczą diamentową w bardzo precyzyjny sposób pozbędziemy się wszelkich powłok, które znajdują się na wyeksploatowanej już podłodze. Jak szlifować betonowe podłogi, aby uzyskać najlepszy efekt?

Szlifowanie betonu metodą diamentową nie jest trudną czynnością. Jeżeli jednak chcesz, aby przebiegła ona szybko i sprawnie, powinieneś trzymać się kilku kluczowych zasad. Pierwszą z nich jest dobranie odpowiednich narzędzi, których jakość nie będzie wpływała na proces renowacji. Zawsze warto mieć na uwadze to, że wybierając tańszy produkt może, ale nie musi, wpłynąć on na trwałość realizacji. Kolejną ważną regułą jest solidne przygotowanie powierzchni pod renowację. 

Betonowe podłogi w mieszkaniu – szlifowanie krok po kroku

Proces szlifowania posadzki betonowej należy rozpocząć od usunięcia wierzchniej części znajdującej się podłodze. W sytuacji, w której jej struktura jest już wyraźnie widoczna, istnieje możliwość przejścia do kolejnego etapu. Po starannym usunięciu powierzchni należy związać beton za pomocą środka impregnującego. Czynność ta sprawia, że będą w nim zachodzić odpowiednie reakcje chemiczne, zwiększające jej twardość.

Betonowa posadzka może być wygładzona oraz wypolerowana w zależności od potrzeb. Jeżeli chcesz, aby betonowa podłoga stanowiła jedynie podstawę dla innego rodzaju nawierzchni, możesz tylko w nieznacznym stopniu poddać ją tym procesom. Jeśli jednak marzysz o betonowej, błyszczącej posadzce w nowoczesnym wydaniu, należy poddać ją dokładnemu szlifowaniu i polerowaniu powierzchni oraz użyć dodatkowych środków chemicznych. 

Nowoczesne betonowe podłogi szlifowane

Beton jest chętnie stosowany w minimalistycznych wnętrzach. Materiał ten przestał być kojarzony z magazynami i halami produkcyjnymi – jego dekoracyjne walory zostały docenione przez wielbicieli nowoczesnych aranżacji. Jest często wykorzystywany w ogrodach, na tarasach, ale również w mieszkaniach, w postaci betonu polerowanego. Ten rodzaj posadzki nie tylko ma wiele walorów wizualnych, ale również jest niezwykle praktyczny. 

Szlifowanie i wyrównanie powierzchni jest procesem przygotowującym posadzkę do dalszych prac. Następnie, jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części artykułu, stosuje się krzemian litu, który wchodząc w reakcję z innymi związkami chemicznymi, wypełnia pory posadzki betonowej, zwiększając jej wytrzymałość. Ostatnim etapem, który przybliża nas do uzyskania jednolitej tafli, jest proces polerowania i impregnacji powierzchni.