Podłoga z żywicy – jakie dodatki można zastosować?
Podłoga z żywicy to już nie tylko posadzki przemysłowe w halach, wielkopowierzchniowych garażach czy też magazynach. Coraz więcej osób decyduje się na posadzkę, w której skład wchodzi żywica epoksydowa lub poliuretanowa, do domu lub biura. Wylewki na bazie tych materiałów nie muszą być nudne. Podłoga z żywicy może mieć różne wzory i kolory. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju proszków, które zwiększają walory estetyczne podłogi. Jakie dodatki możemy wykorzystać podczas projektu, jakim jest podłoga z żywicy? Odpowiadamy w naszym artykule.
Posadzka żywiczna – jak poprawić jej właściwości poprzez dodatki
Posadzki żywiczne mogą być wzbogacone o różnego rodzaju dodatki, które nie tylko zwiększają ich walory estetyczne, ale również poprawiają niektóre z ich naturalnych właściwości. Jedną z takich cech jest przyczepność. Dodając piasek kwarcowy, możemy zwiększyć antypoślizgowe parametry podłogi. Szerzej o tym, do czego służy piasek kwarcowy w posadzkach żywicznych, pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.
Posadzka żywiczna w domu – jakie dodatki zastosować?
Jak może wyglądać posadzka żywiczna w domu czy mieszkaniu? Specjalne dodatki umożliwiają osiągnięcie niemal dowolnego efektu na powierzchni, jaką stanowi podłoga z żywicy. Wzory 3D uzyskamy poprzez wylanie bezbarwnej żywicy na wielkopowierzchniowe zdjęcie, o czym pisaliśmy w artykule, którego głównym tematem była podłoga 3D. Posadzki żywiczne mogą zwiększyć swoje walory estetyczne dzięki dodaniu do nich specjalnych płatków dekoracyjnych lub brokatu.
Płatki dekoracyjne do posadzek – jak dobrać?
Kolor, jaki będzie miała nasza posadzka żywiczna, możemy dobierać dowolnie, w zależności od aranżacji naszego pomieszczenia. Płatki dekoracyjne występują w różnych rozmiarach i możemy dostosować go do naszych preferencji. Na rynku dostępne są bardzo drobno zmielone płatki oraz takie o większych wymiarach.
Posadzka epoksydowa i poliuretanowa z dodatkami – jak ją wykonać?
Pracę z żywicą epoksydową i poliuretanową rozpoczynamy od stworzenia równego podłoża, które będzie idealną podstawą pod naszą wylewkę. Zwykle materiały te umieszcza się na betonowej podłodze. Musimy pamiętać, aby jej powierzchnia była dokładnie wyrównana, oczyszczona oraz odpylona. Takie przygotowanie bazy pod posadzkę żywiczną zapewni jej przedłużoną trwałość oraz zwiększa jej wytrzymałość na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
Płatki dekoracyjne dodawane są na ostatnim etapie procesu, takim jej tworzenie posadzki żywicznej. W celu uzyskania naturalnego efektu płatki podrzucamy do góry tak, aby miały szansę swobodnie opaść i się w niej zatopić. Nie powinniśmy wysypywać płatków dekoracyjnych bezpośrednio na wylewkę (ku dołowi), ponieważ podczas tej czynności mogą zbić się one w nieestetyczne grudki, które trudno będzie rozdzielić.
To, jak ozdobimy naszą posadzkę żywiczną za pomocą płatków dekoracyjnych, zależy tak naprawdę od naszych osobistych preferencji. Możemy umieszczać je ściśle, miejsce przy miejscu lub też zmniejszyć ich zagęszczenie.
Kiedy posadzka żywiczna całkowicie zastygnie, nadmiar płatków powinniśmy usunąć z podłogi. Może zdarzyć się, że pewne elementy nie zanurzą się całkowicie. Zaschną przez to w taki sposób, iż będą wystawać ponad powierzchnię posadzki żywicznej. W takim przypadku niechciane części możemy w łatwy sposób usunąć za pomocą skrobaka.
Przy pomocy płatków dekoracyjnych jesteśmy w stanie uzyskać niesamowite rezultaty, które nie tylko polepszają wygląd naszej podłogi, ale również zwiększą właściwości antypoślizgowe posadzki żywicznej.